5 Şubat 2010 Cuma

Tiyatro eleştirmenlerinden Vakit'e tepki

Özen Yula’nın oyununa çirkin bir haberle saldıran Vakit gazetesine, Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (AITC) Türkiye Merkezi'nden tepki geldi.

Vakit gazetesi dün internet sitesi habervaktim’de, Özen Yula’nın “Yala ama Yutma” adlı oyununa karşı “Ahlaksız oyundan tahrik dolu mesajlar” başlığıyla bir haber yayınladı. Kışkırtıcı ifadeler içeren haberde tiyatronun ve senaristinin adının doğru yazılmamış olması da provokatif amacı açıkça gösteriyordu.

Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (AITC) Türkiye Merkezi yazılı bir açıklama yaparak Vakit gazetesini kınadı. Birlik, ilgili habere tepki göstererek duruma sessiz kalan medyayı, hukukçu, siyasetçi ve sanatçıları göreve çağırdı. Metinde şu ifadelere yer verildi.

“Daha önce çeşitli kişi ve kurumları okurlarına hedef göstererek provokasyona teşvik eden Vakit gazetesinin, bu kere de Beyoğlu’ndaki Kumbaracı50 tiyatrosunda sahnelenecek olan Özen Yula’nın oyunu ‘Yala ama Yutma’yı amacına uygun olarak odak noktası olarak seçmesi ve taraftarlarına göstermesi, Birliğimiz mensuplarınca kınanmış ve geleceğe dönük kuşkularla karşılanmıştır.

Bir eseri daha sahnelenmeden, hatta metnini bile bilmeden ‘ahlaksız’ olarak nitelendirmek ve ‘din elden gidiyor’ çığlıkları atmak, Vakit gazetesinin tutumuna yakışmakta, ancak bu tutum insani faziletin ve savundukları ahlak anlayışının çok dışında kalmaktadır. Hiç kuşku yok ki bu düşünce son derece karanlıktır ve yarınlarımızın provası niteliğini taşımaktadır. Bu kışkırtıcı, olumsuza yol gösterici yayını bir kısım medyamızın da sessiz sedasız izlemesi ise başlı başına bir olaydır.

Bir sahne eserinin sahnelenmeden ve metni yayımlanmadan yani izlenmeden ve okunmadan dinsel kuralları aşağılamakla suçlanması, geçtiğimiz Temmuz ayında Topkapı Sarayı’ndaki İdil Biret konseri öncesi, ‘mini etekli kızların servis ettiği şarapları içecekler’ tevatürünü yayarak konserin provoke edilmesiyle eşdeğerdir. Dolayısıyla sanat dünyamız gene karanlık, dar ve tehlikeli bir yola sokulmak istenmektedir. Hukukçularımızı, siyasetçilerimizi, sanatçılarımızı göreve çağırıyoruz.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder