12 Şubat 2010 Cuma

Kaynanam Nasıl Kudurdu


Deneyimli sanatçılarla sahne almak Kentte birçok etkinlik düzenleyen ekip, gençlere ve çocuklara tiyatroyu tanıtmaya yönelik organizasyonlar da gerçekleştiriyor. Van Devlet Tiyatrosu Müdürü Sedat Şenoğlu, bu yıl “Kaynanam Nasıl Kudurdu” oyunuyla perdelerini açtıklarını, ilk kez sahnelenen oyunun yönetmenliğini Serap Sağlar’ın yaptığını söyledi. Şenoğlu, Ankara Devlet Tiyatrosu ile geçtiğimiz yıl “Ayyar Hamza” oyununu sahnelediklerini belirtti.
60. yıl nedeniyle Başkent’e gelen Van Devlet Tiyatrosu ekibi özellikle çocuklara ve gençlere tiyatroyu tanıtmaya yönelik çalışmaları hayata geçiriyor. Ekip, Kaynanam Nasıl Kudurdu oyununu, tiyatroseverlerin beğenisine sunuyor.

ANKARA’da “Kaynanam Nasıl Kudurdu” oyunuyla seyirciyle buluşan Van Devlet Tiyatrosu, turnelerin yanı sıra büyük şehirlerdeki devlet tiyatrolarıyla ortak projelere imza atıyor.Devlet Tiyatrolarının 60. yılı dolayısıyla birçok yerli oyun seyirciyle buluşuyor. Bu kapsamda, başkente gelen ekip, “Kaynanam Nasıl Kudurdu” isimli oyunu, tiyatroseverlerin beğenisine sunuyor.

Şenoğlu, genç oyuncuların büyük şehirlerde sahne almasını, kendini göstermesini ve daha deneyimli sanatçılarla aynı sahneyi paylaşmasını amaçladıklarını kaydetti.

Dul kadının yaşadıkları

HÜSEYİN Rahmi Gürpınar’ın yazdığı, Ayşegül Çelik Şahin’in tiyatroya uyarladığı oyunun yönetmenliğini Serap Sağlar yaptı. Dekor tasarımı Melih Karakurt, kostümleri Funda Karasaç, ışık tasarımı İlhan Orhan’a ait oyunda, Özlem Gür, Mustafa Şen, Özgür Öztürk, İpek Gezener, Sedat Şenoğlu, Eda Aydınlı, Deniz Keyf, Caner Kadir Gezener, Mustafa Çolak, Murat Altan, Berat Gökçe Gökçenay rol alıyor.

Müdür de rol aldı Elli yaşlarında dul kalan bir kadının genç sevgilisiyle yaşadıkları, çocuklarının bu ilişkiye karşı çıkmasını konu alan oyun, zamanında yaşanan duyguların önemine vurgu yapıyor. Oyunda Van Devlet Tiyatrosu Müdürü Sedat Şenoğlu da rol alıyor.

Salt sanat yapmıyoruz

ŞENOĞLU, Van’da tiyatro yapmanın İzmir’dekinden farklı olduğunu belirterek, “Doğu’daki görevimiz salt sanat yapmakla kalmıyor. Başka şeylere de dikkat etmek zorundayız. İnsanları aydınlatmak, başka bir bakış açısı kazandırmak gibi. Batı’da bu daha kolay, yaptığınız sanatı an ve an kendiniz ve sanatsal gelişiminiz için yapabiliyorsunuz” dedi.

Var olduğunu ispat ettik

Oyunlarında insanları bir arada tutmaya, sevgiye, kardeşliğe yönelik mesajların olmasına dikkat ettiklerini anlatan Şenoğlu, bazı sorunların yaşandığı bir bölgede çok uçuk oyunları sahneye koymanın bir anlam taşımayacağını, kendilerinden bazı beklentiler bulunduğunu söyledi. Şenoğlu, “Van Gölü canavarı var mı yok mu? Var olduğunu ispat ettik. Canavarın aslında gölü kirleten insanlar olduğunu, orada yaşayan balıkların kirletme ve atılan torbalarla mutasyona uğradığını, asıl canavarın karada var olduğunu gösterdik” dedi.

Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği

Van DT Müdürü Sedat Şenoğlu, her yıl “Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği” düzenlediklerini bildirdi. Çok önemli ve güzel bir projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Şenoğlu, bu yıl şenliğin dokuzuncusunu düzenleyeceklerini ifade ederek:

Başarılı çocukları seçiyoruz “Şubat ayında öğretmenlere ilköğretim öğretmenlerine ücretsiz kurs açıyoruz. Konuşma sanatı, tekniği ve yaratıcı drama kursu veriyoruz. Öğretmenlerimiz burada edindiği deneyimlerle öğrencilerine tiyatro çalıştırıyor. Çocuklar, 23 Nisanda başlayan şenlik kapsamında, oyunlarını Cumhuriyet Caddesinde sahneliyor. 500-600 çocuk, ellerinde pankartlarla kostümlerini giyiyorlar caddede yürüyüş yapıyoruz. Şenlik, 19 Mayısa kadar sürüyor. Bu şenliklerde başarılı olan çocukları seçiyoruz” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder